"När vi övar oss att dö, lär vi oss tänka mindre med egot och mer med själen" - Ram Dass

Vattumannen på Facebook!



Ekvist - e-handel och logistik

Det mytomspunna 2012
Olika förutsägelser av apokalyptiska händelser florerar som aldrig förr både i böcker och på internet. Men man hittar också röster som betonar den utomordentliga möjlighet som denna tid ger oss att välja väg.
En av dessa hör till författaren och före detta vetenskapsmannen Gregg Braden. Han säger att anledningen till att 2012-övergången slår an så djupt i människors sinnen är att vi undermedvetet känner på oss att vi lever i ett avgörande ögonblick. Vidare, att så gott som alla ursprungsbefolkningar och forntida traditioner pekar på vår tid i historien och säger att vi kan förvänta oss att något extraordinärt ska hända. Den gamla Mayakulturen använde nummer för att beräkna enorma tidscykler och de länkade dessa till astronomiska händelser som vi kan bekräfta idag. Vintersolståndet 21 december 2012 markerar slutet på deras kalender som har spänt över 5 125 år. Han menar att själva cykeln slutade omkring år 1980 och att det mellan 1980 och 2016 finns en 36 års tidsperiod som Maya kallade "ingen tid"(no time) då de existerande cyklernas förhållanden sammanstrålar och kulminerar på ett sätt som har blivit emotsett med både förväntan och rädsla.

Tidsfönster
Gregg Braden ser detta tidsfönster som det betydelsefulla, inte själva datumet 21 december 2012, och kallar det vår "val-tidpunkt"(choice point) inom denna 5 000 års-cykel. Han betonar att det är viktigt att inse att de värsta av olika ursprungsbefolkningars och religioners profetior och förutsägelser redan är på gång och att vi tar itu med dem, såsom den stigande globala temperaturen, den smältande isen vid polerna och de höjda havsnivåerna. Vi ser redan super-stormar som sveper bort hela kustsamhällen och vi ser sjukdomar som inte har någon kur. Bradon menar att insikten att vi redan lever omgivna av dessa händelser är till vår hjälp medan om vi förväntar oss att alla de dåliga sakerna ska hända under en komprimerad tidsperiod inom den närmaste framtiden, det resulterar i en ängslan som inte är till nytta för oss.

Vad händer då om inte tillräckligt många människor inser vikten av de val vi måste göra när det gäller den här tiden? Bradon menar att om vi verkligen anammar dagens kvantprinciper om medvetandet det inte finns något oss och dem men Vi. En del av Vi är priviligierade nog att kunna ägna tid åt visionära aspekter av tillvaron medan många får kämpa bara för att överleva. Han säger att det bästa vi kan göra är att dela med oss av vad vi har kommit fram till som individer, som familjer, som samhällen och som nationer; att helt enkelt praktisera i vardagen det som vi samlat under vårt sökande.

Hur lång tid tar det till nästa världsålder tar slut?
Varje världsera är 5 125 år lång och det finns fem världseror som ger oss 25 625 år, avrundat till 26 000 år. Det är den tid det tar Jorden att fullgöra en så kallad precession av dagjämningspunkterna. Där vi är nu - det märkvärdiga med 2012 - är inte bara att vi avslutar en stor världsålder men att det också är den femte i en serie av fem. Det för oss till en punkt på himlen som inte kunnat ses på 26 000 år. Häpnadsväckande är att våra förfäder för mer än 2 000 år sedan utan gps, datorer och satelliter kunde veta vad vi talar om nu...

Vad är en val-tidpunkt?
Gregg Braden använder begreppet "fraktal-tid" som innebär att han överför de accepterade idéerna om fraktalmönster på själva tiden. Fraktaler är mönster i naturen som upprepas och uttrycks i olika omfattning. Ett exempel är atomen som förutom storleken ser ut som ett solsystem eller en galax. I en fraktal är principerna desamma men magnituden och skalan är olika. Så om vi förstår hur en atom stannar kvar i omlopp runt kärnan ger det oss insikt i hur en planet stannar kvar i omlopp runt solen.
Det Braden har gjort är att tillämpa samma resonemang på tiden. Om vi förstår tidscykler i det förflutna, ger det oss enorm insikt i de cykler som vi erfar nu och i framtiden. Varje cykel, vare sig den är hundratals tusen år lång eller 24 timmar lång, börjar med en händelse som sätter igång ett energimönster. Det mönstret kommer att upprepas rytmiskt eller cykliskt ända tills något händer som bryter det mönstret.
I slutet på varje cykel, innan nästa börjar, finns en plats där ingen av dem existerar. Det kallas en val-tidpunkt. Det är där en förfluten cykel har fullkomnats och den nya cykeln ännu inte har börjat. Och det är precis där, menar han, som vi har möjlighet att ändra mönstren från det förflutna innan den nya cykeln börjar!

Källor:

Kindred Spirit Magazine

http://www.greggbraden.com

www.2012prophecys.com
En websida som samlar många av de profetior och teorier som finns kring 2012

http://worldshift2012.org
"Från global nödsituation till globalt uppvaknande"

Share |

Evenemang:

Venustransiten och solens betydelse för medvetenhetsskiftet

Möt Calleman välkänd tolkare av mayakalendern. Mayakalenderns slutpunkt förra året den 28e Oktober föregicks av vad som kan ha varit den mest omfattande proteströrelsen någonsin gentemot den etablerade ordningen. De tretton baktunerna som utgjort stommen i Mayas kalendersystem har kommit till ett slut men kalendern fortsätter på ett nytt sätt där vi nu igen befinner oss på väg upp ur vågdalen och Venustransiten innebär ett viktigt steg på vägen, inte minst i Sverige. Även om inget kommer att ske automatiskt är det dock möjligt att använda de kommande händelserna i år för att avsiktligt producera ett skifte i medvetandet. Detta gäller ju inte minst för Venustransiten i Sverige som inträffar på dess nationaldag.

Förköp av biljetter på Vattumannen 250 kr. Entré vid dörren 350 kr.
To 31 maj kl 18.30-21.00
Plats: Hälsa utan gränser

Inträde: 250 kr

Magisk framgång - Kurs på KOS

Välkommen till en oförglömlig kurs och vistelse på Kos med goda utsikter och många insikter. Endast en människa kan förändra ditt liv - du själv. Vi ger dig redskapen och uppbackning under tiden. Under professionell ledning av Mia de Neergaard och Pamela von Sabjlar får du under dessa kursdagar uppleva hur det är att leva i din storhet och från din gränslösa potential. Du lär dig hur du når dina drömmål, på riktigt!   Kursen Magisk framgång är förlagd på Kos, denna speciella ö har anor från antiken och Hip-pokrates - läkekonstens fader 300 f Kr. Vi bor på fyrstjärnigt hotell i härligt lyxig miljö med egen strand och bergen med sin majestätiska inramning i bakgrunden. "Det här är ju rent magiskt" som en av våra kursdeltagare uttryckte det. Det finns gott om tid att njuta av denna underbara plats, sola, bada, ta del av hotellets aktiviteter, underhållning och prova sköna behandlingar.

Sista minuten erbjudande! Presentkort och goodiebag till ett värde av 1000 kr om du vid anmälan uppger Vattumannen som referens.
Fr 18 maj kl 19.00 till 25 maj kl 23.00
Plats: Kos, Grekland

Inträde: 10 560 kr

Privata sittningar med Susanne Swantesson

Susanne Swantesson kommer från Göteborg där hon jobbar som sierska och cerifierat medium sedan flera år tillbaka. Susanne är diplomerat medium av Terry Evans och certifierat mediutm av Iris Hall. Förutom privata konultationer har Susanne mediumkurser och diplomerar elever till tarotläggare. Hon har också arbetat på radio under några år som " Tarot Susanne" på MixMegapol/Göteborg. Susanne ger konsultationer där hon siar om din framtid när det gäller relationer, karriär, ekonomi mm. med vanliga spelkort. Tarotkorten använder Susanne för att ge vägledning i olika livssituationer. Du kan även få auratolkning och kanaliserade budskap. Anmälan till 08-10 96 15, bokhandeln@vattumannen.se 30 minuter 400 kr / 60 minuter 700 kr

Ti 29 maj kl 12.00-19.00
Plats: Vattumannen

Inträde: 400 kr

Fler evenemang...

Evenemang

LEVA I NUET

Leva i nuet 149,00

 

skapa balans

Skapa balans i livet och må bra 149,00

 

hitta dig själv

Hitta dig själv 169,00

 

The Journey Home

The Journey Home 199,00