Vattumannen på Facebook!


"Det är viktigt att komma ihåg att det inte är det vi upplever som skapar vårt lidande — utan vår reaktion på det vi upplever. Vår reaktion orsakas i sin tur av våra oläkta sår."

Lise Bourbeau,

från Hela ditt inre

 


Ekvist - e-handel och logistik

Det du önskar kan du få

Det du önskar kan du få
Klicka på bilden för full storlek
Oxenhandler Noelle

Lager 1 vecka
269,00
Fakta: Det du önskar kan du få
Mediatyp Inbunden
Förlag Natur och Kultur Direkt
Utgiven 20081215
Språk Svenska
ISBN 9789127116689
Artikelkod75384
TitelDet du önskar kan du få
Det du önskar kan du få
Det finns en urgammal myt om att önskningen i sig kan få saker att hända. Är en sådan föreställning enbart barnslig, övernaturlig och ovetenskaplig? Eller är det så att vägen till framgång är att styra sina tankar mot de drömmar och önskningar vi har i livet – att undvika det negativa och fokusera på det positiva? Det du önskar kan du få är lättläst, klok, hoppingivande och framför allt sann.
Övrigt
Av samma författare
Det du önskar kan du få
Pocket
Wishing Year
Inbunden
Wishing Year
Häftad

Evenemang:

Oneness-Blessing

Varje måndag och torsdag! Oneness Blessing/Diksha är en process som leder till ett fullständigt accepterande av nuet, oavsett vad som händer runt omkring dig. Ingen föranmälan. Varmt välkommen!

Plats: Vattumannen
IDAG kl 17.30-19.00
Må 06 sep kl 17.30-19.00
Plats: Vattumannen (Drottningg. 83, Stockholm)
To 09 sep kl 17.30-19.00
Plats: Vattumannen (Drottningg. 83, Stockholm)
Må 13 sep kl 17.30-19.00
To 16 sep kl 17.30-19.00
Må 20 sep kl 17.30-19.00
To 23 sep kl 17.30-19.00
Må 27 sep kl 17.30-19.00
Plats: Vattumannen (Drottningg. 83, Stockholm)
To 30 sep kl 17.30-17.30
Plats: Vattumannen (Drottningg. 83, Stockholm)

Inträde: 50 kr

Tulip Healing Workshop

Welcome to a 4 Hour Workshop with Eva Ariela Lindberg, the author of "Tulip Love" consisting of 1) Sharing, written assignment: Recalling our childhood innocence, 2) Meditation and Guided Imagery: How to blossom into our own divine beauty and connecting to our Higher Self, 3) Inner Tender Self: Using the language of the Tulip flower in order to become even more beautiful beings, 4) Regal Self: Using the symbolism of the majestic Tulip language and incorporating it into our lives, 5) Closure - Community Healing: How to become more aware; bringing beauty to others. Föranmälan till Vattumannen: bokhandeln@vattumannen.se, 08-10 96 15. More information: www.tuliplove.com.

Lö 04 sep kl 11.30-15.30
Plats: Vattumannen (Drottningg. 83, Stockholm)

Inträde: 500 kr

Vatten som ger hälsa - Föreläsning med Boris Aranovich

Idag har vi möjlighet att förbättra och stärka vår hälsa genom att dricka vatten liknande det som de folk som lever längst på jorden dricker. Det kallas ”joniserat vatten” och har minusladdning (vanligt vatten har plusladdning) och just sådant vatten kan ge stora hälsovinster. I naturen kan minusladdat vatten finnas i berg som innehåller olika specifika mineraler och det är svårt att finna, eftersom det inte finns på så många platser på jorden. Men idag kan vi på ett enkelt sätt själva tillverka joniserat vatten och därmed har vi daglig tillgång till detta välgörande dricksvatten. Hur det går till kommer Boris Aranovich, internationellt känd specialist inom alternativ medicin, forskare och författare till 9 hälsoböcker, att berätta. Föranmälan till Vattumannen, 08-10 96 15, bokhandeln@vattumannen.se.

On 08 sep kl 17.00-19.00
Plats: Vattumannen (Drottningg. 83, Stockholm)

Inträde: 100 kr

Fler evenemang...

 

FYNDBÖCKER:

Till dig min älskade

Till dig min älskade 79,00

 

Säga ja till livet

Säga ja till livet 49,00

 

Mama Gena och de kvinnliga...

Mama Gena och de... 79,00

 

Dela din gåva

Dela din gåva med... 29,00

 

Evangelium

Evangelium för... 9,00

 

ACIM Ordlista

Ordlista ACIM 9,00