Vattumannen på Facebook!



Ekvist - e-handel och logistik

Share |

I tystnadens land

en neuropsykolog berättar

I tystnadens land : en neuropsykolog berättar
Klicka på bilden för full storlek
Broks Paul

Lager Slut hos leverantör
219,00
Fakta: I tystnadens land
Mediatyp Inbunden
Förlag Bokförlaget Prisma
Utgiven 20040810
Sidantal 256
Språk Svenska
ISBN 9789151843315
Artikelkod69741
TitelI tystnadens land : en neuropsykolog berättar

Lager gäller postorder, ej butik!

Priset gäller postorder, ej butik!

I tystnadens land : en neuropsykolog berättar
Precis i gränsområdet mellan vår biologi och vårt psyke, mellan neuropsykologi och filosofi, arbetar Paul Broks. Han kallar det tystnadens land, detta relativt unga och outforskade område. För att få det begripligt för oss och kanske även för sig själv, väljer Broks att använda ett bitvis rent poetiskt, lite drömlikt och medryckande språk i denna sin första bok. Målgrupp: intresserade av det mänskliga psyket. Läsare av Sacks och Damasio. Referenslitteratur i utbildning av psykologer & neurologer.
Neuropsykologi/neurologi är en expansiv forskningsgren. Nobelpristagaren i medicin 2002 menade att den är/håller på att bli detta årtiondes viktigaste forskningsområde. Broks berättar om några av sina patienter och påpekar att om någon del av hjärnan skadas, så säger det en del om hur hjärnan normalt fungerar. Patientporträtten är fascinerande och på ett sätt oroande men alltid fulla av värme. Vi får bland annat träffa autistiska akademikern Martin som har en IQ på geninivå och som entusiastiskt arbetar med att försöka analysera sin egen autism. Och Judy som plötsligt förlorade minnet av 23 år i sitt liv och vaknade upp en morgon för att upptäcka att hon var frånskild och omgift sedan 18 år med en gråhårig främling. Eller mannen som tror att han är genomskinlig och som bär hatt hela tiden för att folk inte ska tycka att det är obehagligt att se rakt igenom hans huvud. Vad händer i dessa människor? Och i oss?
Broks är aldrig tvärsäker, han ställer frågor och vi följer honom på hans utforskningar av det mänskliga psyket. Vad är en människas innersta "jag", vad är "själen" för någonting? I tystnadens land kommer att bli ett välkommet tillskott till litteraturen om hjärnan.
Övrigt

Evenemang:

KÄNN DIG UNG OCH MÅ BRA TILL 100 - BÖRJA NU! Föredrag med Jens Jerndal

KÄNN DIG UNG OCH MÅ BRA TILL 100 - BÖRJA NU! Under 1900-talet har medellivslängden i de utvecklade länderna ökat starkt av olika orsaker, bland dem tillgång till mångsidig näring, bättre hygien, samt tillgång till information och kunskaper. Denna tendens har dock vänt under de senaste decennierna, i synnerhet i USA och andra länder som följer USA:s exempel, bl.a. Sverige. I detta föredrag berättar Jens om orsakerna till denna tillbakagång i hälsa och vitalitet, och hur vi kan lära oss att "lura tiden" och dramatiskt förbättra våra utsikter att leva friska och lyckliga till hundraårsdagen eller ännu längre." Föranmälan till Vattumannen 08-109615, bokhandeln@vattumannen.se

Ti 21 maj kl 19.00-21.00
Plats: Vattumannen

Inträde: 295 kr

Privata sittningar med Susanne Swantesson

Susanne Swantesson kommer från Göteborg där hon jobbar som sierska och cerifierat medium sedan flera år tillbaka. Susanne är diplomerat medium av Terry Evans och certifierat mediutm av Iris Hall. Förutom privata konultationer har Susanne mediumkurser och diplomerar elever till tarotläggare. Hon har också arbetat på radio under några år som " Tarot Susanne" på MixMegapol/Göteborg. Susanne ger konsultationer där hon siar om din framtid när det gäller relationer, karriär, ekonomi mm. med vanliga spelkort. Tarotkorten använder Susanne för att ge vägledning i olika livssituationer. Du kan även få auratolkning och kanaliserade budskap. Anmälan till 08-10 96 15, bokhandeln@vattumannen.se 30 minuter 400 kr / 60 minuter 700 kr

To 23 maj kl 11.00-17.00
Plats: Vattumannen
Må 02 sep kl 11.00-17.00
Må 07 okt kl 11.00-17.00
Plats: Vattumannen
Må 04 nov kl 11.00-17.00
Må 02 dec kl 11.00-17.00
Plats: Vattumannen

Inträde: 400 kr

Ayurvedaföredrag med Peter Ljungsberg

Ayurveda den 6000 år gamla indiska läkekonsten, betyder kunskap om livet. Insikt om min unika personlighetstyp (Vata, Pitta och Kapha) gör det lättare för mig att göra medvetna val som befrämjar min hälsa och personliga utveckling. Under föredraget kommer du att få bekanta dig med Vata, Pitta och Kapha samt deras mentala, känslomässiga och fysiska särdrag när de är i balans respektive obalans. Du får även veta hur man balanserar dessa. Peter Ljungsberg har arbetat med Ayurveda i snart 30 år och är verksam på Veda Lila Hälsocenter i Stockholm. Anmäl dig till bokhandeln@vattumannen.se 08-109615

To 23 maj kl 17.00-19.00
Plats: Vattumannen

Inträde: 100 kr

Fler evenemang...

Evenemang

Gudinnornas Vägledning

Gudinnornas vägledning

Mary, Queen of Angels Oracle Cards

Mary, Queen of Angels Oracle Cards

The Faerie Guidance Oracle Kit

The Faerie Guidance Oracle Kit

The Camelot Oracle Kit

The Camelot Oracle Kit

"Lev inte i forntiden, dröm inte om framtiden, koncentrera dig på nuet" - Buddha